Podkroví – Tým peer konzultantů

PEOPLE-Jan

Honza

Jmenuji se Honza Botlík, narodil jsem se v roce 1985 a už od roku 2010 žiji s diagnózou, psychiatry označovanou termínem Schizoafektivní porucha. Mé psychické problémy odstartoval přechodový rituál u kmene Samburu v Keni v roce 2009, ze kterého jsem se vzpamatovával 7 let. Od roku 2017 je můj zdravotní stav stabilní a nacházím se tak již minimálně čtyři roky v „zotaveném stavu“. Baví mě filozofie, sport všeho druhu a povídání o všem možném. Jako peer jsem začal pracovat před dvěma roky a dovolím si tvrdit, že mám mnoho zkušeností s tím, jak se dostat pomalými krůčky z potíží, omezení a vlivu duševního onemocnění. Nabízím neexpertní přístup a různé fígle na to, kudy se dostávat ven z krize, kterou zná každý člověk potýkající se s vážnými obtížemi v oblasti duševního zdraví.

telefon: 704 723 525

email: jan.botlik@dobre-misto.cz

adela hyksova

Adéla

Jmenuji se Adéla a narodila jsem se v roce 1994. Mám ráda čaje, seriály, knížky a Harryho Pottera. Ráda chodím do čajoven a do přírody. Studuji sociální práci na VOŠ a od února 2020 pracuji v Dobrém místě jako peer. Mám hraniční poruchu osobnosti a prošla jsem si terapeutickou komunitou Kaleidoskop, kde jsem byla rok a půl. Naučila jsem se pracovat s metodou DBT a to mi pomáhá fungovat v běžném životě. Ráda se s vámi projdu cestou zotavení.

tel.: +420 602 876 161

email: adela.hyksova@dobre-misto.cz

Eugen Klička - kruh

Eugen

Jmenuji se Eugen a je mi 43 let. S psychickými problémy se potýkám od svých 22 let. Se stejnou nemocí (bipolární poruchou) se potýkala i moje matka, takže mezi příčiny vzniku mého onemocnění patřila i dědičnost. Svou roli ale sehrál i alkohol a drogy. Na mojí cestě k zotavení mi pomohla dobře nastavená medikace, psychoterapie, ale i moje koníčky, mezi které patří cyklistika a například Aikidó. V Dobrém místě pracuji jako peer konzultant a rád bych předával své zkušenosti s bojem s nemocí lidem, kteří se potýkají s podobnými problémy jako já. 

tel.: +420 728 047 434

email: eugen.klicka@dobre-misto.cz

misa bezouskova

Míša

Ahoj, jmenuji se Míša a je mi 26 let. Mám moc ráda přírodu, abstraktní malování, taneční improvizaci a pečení. V Dobrém místě jsem od léta 2020. Naučila jsem se, jak nakládat s menší kapacitou energie, jak se mít ráda a hlavně žít. Velice dobře vím, co je to úzkost, těžká deprese, sociální fobie, porucha příjmu potravy, hraniční porucha osobnosti a trauma. Prošla jsem si 9 měsíční stacionář a za nějaký čas se dostala na cestu zotavení. Teď už můžu své zkušenosti předávat dál a podporovat díky své práci ostatní na jejich vlastní cestě.
,,Happiness can be found, even in the darkest of times, if one only
remembers to turn on the light.”
 ,,I cesta je cíl!”
LGBTQ+
 
tel.: +420 721 675 797 – jen sms !
 
PEOPLE-terezka-horka

Tereza

Ahoj, tady Terka Horká. Narodila jsem se v roce 1993 a s psychickými problémy bojuju od svých 12 let. Všechno to začalo obsedantně kompulzivní poruchou, které se mi podařilo zbavit. Radovala jsem se ale
předčasně. V průběhu dospívání mě totiž začaly trápit deprese, úzkosti, sociální fobie a záchvatovité přejídání. Taky se mi v té době v hlavě zakořenily sebevražedné myšlenky. Ale myšlenka je jen myšlenka, pokud jí nad sebou nedáte moc. To mi došlo hlavně díky kognitivně behaviorální terapii, která mi pomohla zbavit se úzkostí a fobií. Trvalo mi dlouho smířit se s tím, že boj s vlastními démony je během na dlouhou trať, ve kterém neexistují žádné zkratky, a který za vás nikdo jiný uběhnout nemůže.
Ale může vás na té cestě doprovázet a podporovat. A právě v tom pro mě spočívá práce peera.

email: tereza.horka@dobre-misto.cz

Petra Vocílková

Petra

Když jsem byla malá, chtěla jsem být dokonalá. Tak jsem hubla o 100/6, porucha příjmu potravy tu byla hned. První léčba na psychině, co by tomu řekla tchýně. K ubrání z mých nároků, chybělo už jen pár kroků. Doma to však bylo na nic, potkala jsem kluka, co už nebyl panic. Začali jsme spolu žíti, bylo to však znovu k blití. Utekla jsem do Prahy, tu počaly vše mé snahy. A copak bylo dobré v Praze? Drogy všude na podlaze. Super toxická psychózička, rozjařila moje líčka. A tentokrát v Bohnicích, dávali mi do plicích. Po Bohnicích znova drogy, jo na to jsem měla vlohy. Tak hopsá hejsa do Dobřan, ať mám budoucnost otevřenou do kořán. Táta volá „Komunitu na tě! dej si už život do latě“. Po komunitě šlo se na Vysokou, šlo to dobře s tou mou školou😊Sem tam ještě blázinec, a tu se objevil můj milenec. Z milence můj muž se stal a jak to bylo dál? Škola se mi povedla, za odměnu byla povidla. Na psychoterapii jsem chodila ráda. I NA-čka byla príma, i když sem tam přišla rýma. A taky ta zlatá medikace, někdy ji bylo málo, někdy více. Můj muž při mne pevně stál, byl to pro mne můj král. Kamarádů plnou pěst, možná čtyři, nebo pět. Občas přišly chmury, čas zachumlat se do peřiny. Našla jsem si i svého peera, takového fajnového netopýra. A začala mne i bavit manikúra, udělala jsem si kurzů fůra. A pak jsem se stala sama peer konzultantem a do budoucna možná začnu jezdit autem😊A to bude asi konec. Slyšíte? Už zazvonil nám zvonec😊

tel.: 602 876 289

email: petra.vocilkova@dobre-misto.cz

katka navratilova

Katka

Jmenuji se Katka. Je mi 43 let. Od roku 2009 se léčím s duševní nemocí, nejdříve to byla poporodní deprese a pak periodická deprese, která vyústila v bipolarní poruchu. Mám za sebou několik pokusů o sebevraždu, hospitalizací a elektrošoky, které mi velmi pomohly na cestě k zotavení. Díky medikaci a psychoterapii žiji plnohodnotný život. Jsem zářný příklad
toho, že někdy to bez léků prostě nejde. Jsem smířená s tím, že je budu brát do konce života, v ničem mně neomezují. Snažím se mít pravidelný režim – spánek, mobil detox, joga, začala jsem se otužovat podle Wim Hofovi metody. Hodně se sebevzdělávám, momentálně dělám kurz psychologie. Ráda studuji cizí jazyky. Strávila jsem 7 let v Číně a i tato zkušenost je velkou součástí mého života. Velmi mne ovlivnila ta naprosto odlišná kultura a lidé. Peer konzultanství mi přijde velmi naplňující. Ráda bych byla lidem, co bojují s duševní nemocí v jejich boji nápomocna a zároveň jim byla podporou na jejich vlastní cestě k plnohodnotnému životu. A nakonec moje motto: Carpe diem.

tel.: 728 499 427

email: katerina.navratilova@dobre-misto.cz